عوارض حذف وکسری پارکینگ غیرقانونی است

مطابق رای شماره ۵۲ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، وضع عوارض بر حذف یا کسری پارکینگ ممنوع است

دیووان عدالت اداری وضع عوارض حذف و یا کسری پارکینگ از سوی شهرداری و شورا ها را غیر قانونی میداند و تا کنون تمامی شکایات وارده در این خصوص را وارد دانسته و رای به ابطال آن داده است. 

رای مشروحه زیر نمونه ای از آرای صادره شکایات از شوراها و شهرداری های  بابت وضع عوارض حذف یا کسری پارکینگ می باشد.

هیاتعمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 7/2/1395 با حضور رئیس ومعاونین دیوان عدالت  اداری و  رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان دایرگردید و بعد از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رای مبادرت نمودهاست.

رایهیات عمومی

نظربه این که قانون گذار به شرح تبصره ۵ مـاده ۱۰۰ قـانون شهرداری درخصوص عـدم رعایت  پارکینگ و یـا کسری آن تعیین تکلیف کـرده است و متخلف بـر اساسرای کمیسیون های مقرر در آن ماده به پرداخت جریمه محکوم می‌ شود و هیات عمومیدیوان عدالت اداری طی آراء شماره ۷۷۰ـ ۱۳۹۱/۹/۱۸ و ۱۴۸۱ الی ۱۴۷۷ـ۱۳۸۶/۱۲/۱۲ مصوبات تعدادی ازشوراهای  اسلامی شهرهای کشور در زمینه وضع عوارض بر حذف و یا کسر پارکینگ را ابطالکرده است، بنابراین ماده ۶ از تعرفه عوارض محلی سال ۱۳۹۱ و تبصره ۵ بند ۴ تعرفه عوارض محلی سال ۱۳۹۲ شورای اسلامی شهرشاهرود مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر شاهرود تصویب شدهاست و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸قانون تشکیلات و آییندادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می ‌شود.

رئیسهیات عمومی دیوان عدالت اداری ـ محمد کاظم بهرامیپايان مطلب: 1395/12/26         تعداد بازدیدازخبر: 454   مرتبهثبت نظر درباره این مطلب
نام شما:
موضوع:
نوع ارسال:
شرح نظر:
حاصل عبارت:    =  1  *  3

   


مـهمترین اخـبار  

اظهارات معاون وزیر راه درمورد سود بخش مسکن
معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به این که افزایش قیمت مسکن ۵.۶ درصد و تورم حدود ۱۰ درصد است، پس هنوز بازار مسکن سودده نیست.
سوزوکی، به سودکی؟
سازمان نظام مهندسی استان البرز یک دستگاه خودروی سوزوکی گرند ویتارا به ارزش 140 میلیون تومان در اسفند ماه سال 95 خریداری و در اختيار اداره كلى قرار داده كه جايگاه نظارتى دارد.
ابهامات ابلاغیه حداکثر 400 متر
در نظر بگیرید پروانه در سال 95 صادر شده است و مالک در سال 96 عملیات ساختمانی را شروع و در سال 98 پایانکاردرخواست کند. این نیم کار اضافه، مربوط به چه سالی است؟ سال ثبت طراحی در ظرفیت مهندس؟ سال وقوع تخلف؟ یا سال صدور پایانکار؟
ابلاغیه محاسبه تعداد کارهای زیر 400 مترمربع
در ابلاغیه دکتر مظاهری به سازمان نظام مهندسی جهت تشویق مهندسان به طراحی کارهایِ با متراژ کم، حد و مرز جدیدی برای حداکثر تعداد کار مهندسان تعریف شده است.

اخبارحوزه ساختمان